Z našeho předchozího článku už víte, jak se zpracovávají a recyklují plasty. Byla řeč o samotném procesu recyklace, granulátu, fungování recyklačních linek atp. Jaká je však alternativa k běžnému plastu?
Na první pohled vypadají jako klasické plasty, ale ve skutečnosti do nich mají daleko. Biodegradabilní plasty (zkráceně bioplasty) představují eko variantu, která našla skvělé uplatnění (nejen) v potravinářském průmyslu. Objevte jejich hlavní benefity a zjistěte, z čeho se vyrábí. Odpovědi vás překvapí.
Z našeho předchozího článku už víte, jak se zpracovávají a recyklují plasty. Byla řeč o samotném procesu recyklace, granulátu, fungování recyklačních linek atp. Jaká je však alternativa k běžnému plastu?
Plasty představují neuvěřitelně praktický materiál s pestrými možnostmi využití. I když přináší průmyslovým odvětvím celou řadu výhod, problémem je jejich likvidace v případě, že není prováděna správně. V ČR a obecně v Evropě si stojíme ve zpracovávání plastů velmi dobře ve srovnání se zbytkem světa. V případě jejich nevhodného zpracovávání se při jejich spalování do ovzduší uvolňují nebezpečné plyny, skládky jsou drahé na provoz a rozklad materiálu trvá věčnost. A to je pouze zlomek ekologického nebezpečí, které nevhodný způsob likvidace přináší.
Odborníci proto hledali způsoby, jak vyvinout materiál, který vlastnostmi připomíná plast, zato je ekologičtější. A tak vznikly bioplasty (biodegradabilní plasty) – plastická hmota vyrobená z biomasy. Hlavní surovinou může být kukuřice, cukrová třtina, bambus, mořské řasy nebo brambory. Výsledkem je tvrdý, pružný a odolný materiál, jenž se ve většině případů dá biologicky rozložit (například za pomoci mikroorganismů, jako jsou bakterie nebo houby).
Otázka pro čtenáře: Víte, jak dlouho se rozkládá plast? Plastová PET láhev 100 let, jednorázová plena 250 let a polystyren desetitisíce let, proto pokračujme v třídění a správné recyklaci plastového odpadu (zdroj: pravo21.cz).
Jak se vyrábí jeden z nejznámějších bioplastů polylaktid? Vstupním materiálem je škrob z biomasy. Aby se proměnil na bioplast, musí být vystavený vysokým teplotám. Pomocí izolace se z něj získává glukóza a jejím kvašením pak vzniká kyselina mléčná – a následně polymléčná kyselina / polylaktid (PLA), což je výsledný produkt. Výhodou je, že na výrobu bioplastů se dají použít stejné stroje a technologie jako na výrobu běžných plastů. Rozdíl je v tom, že celý proces je až o 65 % méně energeticky náročný.
Bioplasty mají pestré spektrum využití. Nejčastěji se používají k výrobě produktů na jednorázové použití (jednorázové nádobí) – jsou to například talíře, sáčky, příbory a jiné obalové materiály. U nás v ECOFOLu máme v nabídce kompostovatelné tašky a příbory z cukrové třtiny nebo napichovátka a špejle z bambusu. Naši zákazníci si je zamilovali a ve svém podniku je používají nejen z ekologických, ale také praktických a estetických důvodů.
Poslední příspěvky